Svetaktivit.sk | Svetoutdoor.sk | Vozimesa.sk | Svetcestovatela.sk | Stramag.sk | Extravagante.sk

štvrtok, 20 júna, 2024

Slovenské vianočné tradície. Kulinárske potešenie počas sviatkov

-

Vianoce na Slovensku nie sú len obdobím veselých výzdob a závratných nákupov, ale hlavne časom rodinných tradícií a kulinárskych potešení. Práve v týchto sviatočných dňoch sa v každej slovenskej kuchyni zhmotňuje jedinečná atmosféra lásky, tepla a vôní, ktoré nás spájajú s minulosťou a ukotvujú v prítomnosti. V tomto článku sa prehĺbime do sveta slovenských vianočných tradícií a objavíme, ako sa v našej krajine prežíva kulinárske potešenie počas sviatkov.

Vianoce na Slovensku sú nerozlučne späté s bohatou kulinárskou tradíciou, ktorá sa odvíja od generácie k generácii. Toto obdobie nie je len o jedlách, ale aj o zdieľaní radosti, lásky a rodinného pohodlia. Príprava vianočného menu začína už týždne vopred, keď sa v kuchyniach rodín šíria vône korenistých jedál, vareného vína a sladkých pochúťok. Vo výbave každej domácnosti sa objavujú recepty starých mamičiek, chránené ako poklady, ktoré vytvárajú základ tradičného vianočného stola.

slovenská tradičná kapustnica

Tradičné vianočné dobroty

Vianočné menu je na Slovensku plné jedinečných a chutných špecialít. Kľúčovými protagonistami sú rybie filé, ktoré spolu s kapustnicou často tvoria základné jedlá na Štedrý večer. Kapustnica, bohatá polievka z kyslej kapusty, klobásy a húb, sa varí s láskou a trpezlivosťou, aby bola nespočetne chutná. Neodmysliteľnou súčasťou vianočného stola je aj vyprážaný kapustový prívarok, ktorý rozvoniava celý dom. Tradičné mäso, najmä kurča a prasa, sa podáva v rôznych variáciách, často sprevádzané vlastnoručne pripravenými omáčkami a duseným zeleným hráškom.

No nielen hlavné jedlá sú na stole vianočného obdobia špeciálne. Sladkosti a dezerty majú svoje výsadné miesto. Medovníky, ozdobené farebným cukrom, tvoria krásny stredobod vianočného koláča. Z domácich pekární či cukrární neodmysliteľne patrí makovník, orechovník či oblúky plnené makom. Príprava týchto sladkých lahôdok je nielen umením, ale aj tradíciou, ktorá sa prenáša z pokolenia na pokolenie.

Zvyky a tradície

Zvyky a tradície spojené s vianočným stravovaním sú takisto neoddeliteľnou súčasťou slovenských sviatkov. Vianočné obedy sa začínajú na Štedrý deň o polnoci, keď celá rodina zhromažďuje na večeri a otvára prvé vianočné darčeky. Na prvý sviatočný obed vianočného dňa sa tradične podáva kapustnica a kapustový prívarok. Často sa stáva, že sa štedrý večer spája s rodinnými tradíciami a návštevou kostolov, kde sa spoločne oslavuje príchod Vianoc. Sviatočná atmosféra sa nesie aj na vianočné trhy, kde sa ponúkajú tradičné jedlá a pochúťky, a kde sa ľudia spolu tešia z atmosféry sviatkov.

Slovenské vianočné tradície prinášajú do každej domácnosti niečo výnimočné – chuť minulosti, lásku rodiny a radostné spomienky. Kulinárske potešenie počas sviatkov nie je len o jedlách samotných, ale aj o spoločnom varení, zdieľaní príbehov a budovaní rodinných väzieb. Vianočný čas na Slovensku je nielen o konzumácii chutných jedál, ale aj o tvorbe spomienok a tradícií, ktoré nás spájajú s našou kultúrnou identitou a srdcom rodiny.

Ak hľadáte recept na tradičnú slovenskú vianočku, rozhodne by som vám odporučil vyskúšať tento osvedčený a obľúbený recept, ktorý zachováva autentickú chuť a šarm slovenských Vianoc.

Ingrediencie:

 • 500 g hladkej múky
 • 200 ml mlieka
 • 100 g masla
 • 100 g cukru
 • 2 vajcia
 • 1 balíček sušeného droždia
 • Štipka soli
 • Kôra z 1 citróna
 • 100 g mletých orechov
 • 100 g sušených hrozienok
 • 1 vanilkový cukor
 • Mandle na posypanie

Postup:

 1. V teplom mlieku rozpustite droždie a pridajte 1 lyžičku cukru. Nechajte postáť, kým sa droždie nerozpustí a nevytvorí pena.
 2. Do veľkej misky preosejte múku a pridajte maslo nakrájané na kocky. Pridajte cukor, vanilkový cukor, štipku soli a citrónovú kôru.
 3. Do múky pridajte rozšľahané vajcia a droždie s mliekom. Postupne miesite cesto, až kým nezískate hladké a pružné cesto.
 4. Pridajte mleté orechy a sušené hrozienka. Vymiesite tak, aby boli ingrediencie rovnomerne rozložené v ceste.
 5. Cesto nechajte vykysnúť v teplej miestnosti pod utierkou, kým sa objem nezdvojnásobí.
 6. Po vykysnutí cesto premiesite a vytvarujte z neho klasickú vianočku. Položte ju na plech s papierom na pečenie.
 7. Na vrch vianočky ozdobte mandľami a nechajte ešte chvíľu odpočívať.
 8. Pečte v predhriatej rúre na 180 stupňov asi 30-40 minút, kým vianočka nezíska zlatohnedú farbu a nezaznie dutý zvuk pri potľapkaní.

Táto vianočka nie len krásne vonia, ale aj chutí úžasne. Je to výborný spoločník k šálke teplého čaju alebo kávy pri vianočnom stromčeku. Prajem vám veľa radosti pri pečení a nech sa vám vianočná vianočka podarí tak skvele, ako sa podarila mojej rodine po celé roky.

– F. Dratviar

Ďalšie články

Čo sú to lineárne vedenia a kde sa využívajú?

V rôznych odvetviach strojárstva (a nielen tam) sa často využívajú aj lineárne vedenia. Tento pojem však nemusí byť jasný...

Najpoužívanejšie mechanické prídavné zariadenia pre VZV

Vysokozdvižné vozíky (VZV) sú veľmi všestrannými pomocníkmi v rôznych skladoch, či výrobných halách. A to už v základnom vyhotovení....

Ako začať s meditáciou: Jednoduchý sprievodca pre začiatočníkov

Meditácia je starodávnou praxou, ktorá poskytuje mentálny pokoj, zlepšuje koncentráciu a môže mať pozitívny vplyv na vaše fyzické a...

Slovenská tradičná kuchyňa: Poctivé bryndzové halušky

Slovenská tradičná kuchyňa je plná lahôdok a jedinečných pokrmov, ktoré ospevujú bohatú dedičinu a historický duch tohto národa. Jedným...
spot_img

Ďalšie články

Ako skombinovať ratanový nábytok s aktuálnymi trendmi?

V interiéri a exteriéri dnes prevláda niekoľko trendov, ktoré...

Prečo vziať deti na detské ihriská? Zdravý pohyb vašich detí je základom ich rastu

Detské ihriská sú miestom, kde sa naše deti stretávajú...
spot_img

Súvisiace článkyInformácie a tipy pre teba
Odporúčane pre teba