Svetaktivit.sk | Svetoutdoor.sk | Vozimesa.sk | Svetcestovatela.sk | Stramag.sk | Extravagante.sk

utorok, 27 februára, 2024

Základné riadiace jednotky v moderných autách

-

Moderné automobily sú oveľa zložitejšie ako ich predchodcovia. Zoberte si už len to množstvo elektroniky. Nie, nebudeme teraz mudrovať nad tým, či je to zlé, alebo dobré. Pozrieme sa však na to, aké základné riadiace jednotky sa v moderných autách vyskytujú.

Riadiaca jednotka motora

Najhlavnejšou riadiacou jednotkou v každom aute je riadiaca jednotka motora (ECU – engine control unit). Jej úlohou je spracúvať a vyhodnocovať množstvo informácií z rôznych senzorov v motore a na základe týchto informácií následne riadiť jeho chod.

Medzi prvé kroky pri riešení problémov s motormi sa tak zákonite radí dôkladná diagnostika riadiacich jednotiek. Niekedy totiž problém nemusí byť v motore samotnom, ale práve v riadiacej jednotke.

Riadiaca jednotka ABS, či ďalších brzdových systémov

Veľmi dôležitou je v každom aute riadiaca jednotka systému ABS (anti-lock braking system), resp. môže ísť o obdobné jednotky, ktoré riadia elektroniku systémov súvisiacich s brzdením. Pri ťažkých úžitkových vozidlách to môže byť napr. EBS (electronic braking system).

Keďže tu ide o bezpečnosť jazdy, potrebu opravy ABS, či profesionálnej opravy EBS neradno podceňovať. Ak je automobil vybavený aj systémom ESP (electronic stability program), má s ABS spoločnú riadiacu jednotku.

Airbagová jednotka

Špecifickým typom riadiacej jednotky je airbagová jednotka (ACU – airbag control unit). Tá pomocou rôznych senzorov a snímačov určuje uhol dopadu a silu havárie a na základe týchto výpočtov môže aktivovať airbagy, ale aj iné doplnkové zadržiavacie zariadenia.

Riadiaca jednotka automatickej prevodovky

V súčasnosti je na cestách čoraz viac automobilov vybavených automatickou prevodovkou. Aj tie majú svoje riadiace jednotky, ktoré sa starajú o správnu voľbu prevodového stupňa. Opäť to robia na základne množstva údajov, ktoré zbierajú z viacerých senzorov.

Samozrejme, toto neboli všetky riadiace jednotky, ktoré je možné nájsť v moderných automobiloch. Nachádzajú sa v nich aj ďalšie, ktoré sa starajú o správny chod všetkých možných systémov a spolu o chod celého auta.

PR článok

Ďalšie články

Ako začať s meditáciou: Jednoduchý sprievodca pre začiatočníkov

Meditácia je starodávnou praxou, ktorá poskytuje mentálny pokoj, zlepšuje koncentráciu a môže mať pozitívny vplyv na vaše fyzické a...

Najpoužívanejšie mechanické prídavné zariadenia pre VZV

Vysokozdvižné vozíky (VZV) sú veľmi všestrannými pomocníkmi v rôznych skladoch, či výrobných halách. A to už v základnom vyhotovení....

Čo sa udialo na Slovenskej hudobnej scéne rapu za posledný rok?

Slovenská hudobná scéna má v posledných rokoch nezadržateľný vzostup, pričom rap a hip-hop získavajú stále väčšiu popularitu a stávajú...

Česko-slovenské vianočné filmy, stále živé v našich srdciach

Vianočné obdobie je čas, keď sa obrazovky televízorov a kiná plnia teplými príbehmi, ktoré nám prinášajú radostné sviatočné chvíle....
spot_img

Ďalšie články

Prečo vziať deti na detské ihriská? Zdravý pohyb vašich detí je základom ich rastu

Detské ihriská sú miestom, kde sa naše deti stretávajú...

Najlepšie rodinné filmy za rok 2023

Rok 2023 prinesol svetu kinematografie množstvo nových rodinných filmov,...
spot_img

Súvisiace článkyInformácie a tipy pre teba
Odporúčane pre teba