Smartsvet.sk | Svetoutdoor.sk | Vozimesa.sk | Svetcestovatela.sk | Stramag.sk | Extravagante.sk

nedeľa, 21 júla, 2024

Základné riadiace jednotky v moderných autách

-

Moderné automobily sú oveľa zložitejšie ako ich predchodcovia. Zoberte si už len to množstvo elektroniky. Nie, nebudeme teraz mudrovať nad tým, či je to zlé, alebo dobré. Pozrieme sa však na to, aké základné riadiace jednotky sa v moderných autách vyskytujú.

Riadiaca jednotka motora

Najhlavnejšou riadiacou jednotkou v každom aute je riadiaca jednotka motora (ECU – engine control unit). Jej úlohou je spracúvať a vyhodnocovať množstvo informácií z rôznych senzorov v motore a na základe týchto informácií následne riadiť jeho chod.

Medzi prvé kroky pri riešení problémov s motormi sa tak zákonite radí dôkladná diagnostika riadiacich jednotiek. Niekedy totiž problém nemusí byť v motore samotnom, ale práve v riadiacej jednotke.

Riadiaca jednotka ABS, či ďalších brzdových systémov

Veľmi dôležitou je v každom aute riadiaca jednotka systému ABS (anti-lock braking system), resp. môže ísť o obdobné jednotky, ktoré riadia elektroniku systémov súvisiacich s brzdením. Pri ťažkých úžitkových vozidlách to môže byť napr. EBS (electronic braking system).

Keďže tu ide o bezpečnosť jazdy, potrebu opravy ABS, či profesionálnej opravy EBS neradno podceňovať. Ak je automobil vybavený aj systémom ESP (electronic stability program), má s ABS spoločnú riadiacu jednotku.

Airbagová jednotka

Špecifickým typom riadiacej jednotky je airbagová jednotka (ACU – airbag control unit). Tá pomocou rôznych senzorov a snímačov určuje uhol dopadu a silu havárie a na základe týchto výpočtov môže aktivovať airbagy, ale aj iné doplnkové zadržiavacie zariadenia.

Riadiaca jednotka automatickej prevodovky

V súčasnosti je na cestách čoraz viac automobilov vybavených automatickou prevodovkou. Aj tie majú svoje riadiace jednotky, ktoré sa starajú o správnu voľbu prevodového stupňa. Opäť to robia na základne množstva údajov, ktoré zbierajú z viacerých senzorov.

Samozrejme, toto neboli všetky riadiace jednotky, ktoré je možné nájsť v moderných automobiloch. Nachádzajú sa v nich aj ďalšie, ktoré sa starajú o správny chod všetkých možných systémov a spolu o chod celého auta.

PR článok

Ďalšie články

Najpoužívanejšie mechanické prídavné zariadenia pre VZV

Vysokozdvižné vozíky (VZV) sú veľmi všestrannými pomocníkmi v rôznych skladoch, či výrobných halách. A to už v základnom vyhotovení....

Najnovšie technológie a postupy v boji proti vráskam: Od botoxu po pokročilé metódy

V posledných rokoch sme boli svedkami revolučného pokroku v technológiách a postupoch zameraných na vyhladenie vrások a omladenie pokožky....

Historický vývoj slovenskej hudby. Od ľudových piesní po moderné žánre

Slovenská hudba je bohatá a rozmanitá ako samotná krajina. Pohľad na jej historický vývoj, od tradičných ľudových piesní až...

Čo sú to lineárne vedenia a kde sa využívajú?

V rôznych odvetviach strojárstva (a nielen tam) sa často využívajú aj lineárne vedenia. Tento pojem však nemusí byť jasný...
spot_img

Ďalšie články

Top letné dovolenky na rok 2024

Leto je časom oddychu, dobrodružstiev a objavovania nových miest....

Otužovanie, cesta k silnejšiemu ja a zdravému životu

Otužovanie, známe aj ako systematické vystavovanie tela studeným podmienkam,...
spot_img

Súvisiace článkyInformácie a tipy pre teba
Odporúčane pre teba