Smartsvet.sk | Svetoutdoor.sk | Vozimesa.sk | Svetcestovatela.sk | Stramag.sk | Extravagante.sk

nedeľa, 21 júla, 2024

Čo sú to lineárne vedenia a kde sa využívajú?

-

V rôznych odvetviach strojárstva (a nielen tam) sa často využívajú aj lineárne vedenia. Tento pojem však nemusí byť jasný úplne každému. Čo to teda tie lineárne vedenia sú? Na to vám skúsime odpovedať.

Čo robia lineárne vedenia?

Ide o mechanické zariadenia, ktoré vykonávajú regulovateľný lineárny (priamočiary) pohyb a to tak v horizontálnej ako aj vertikálnej polohe. Môžeme ich teda zaradiť medzi polohovacie systémy. Lineárne vedenia nahrádzajú hydraulické, či pneumatické piesty.

Základom každého dobrého lineárneho vedenia je konštrukčný systém, ktorý umožňuje jednoduché pripojenie k existujúcim zariadeniam, či rovnako jednoduché rozšírenie lineárneho vedenia o rôzne elektronické prvky, či iné nadstavby. Tiež je možná tvorba lineárneho systému buď s jednou, alebo s viacerými osami.

Súčasťou lineárnych vedení sú aj vodiace systémy, ktoré zaisťujú fixáciu pohybu v jednej ose. Bežne ide o vodiace systémy tyčí a rôznych puzdier, koľajníc a ďalších prvkov v závislosti od potrieb danej aplikácie.

Kde sa využívajú lineárne vedenia?

Na svoje fungovanie využívajú spoľahlivé elektromotory. Samozrejme, je tu potrebný prevod rotačného pohybu klasického elektromotoru na lineárny. Na to sa využívajú rôzne mechanizmy a medzikusy v závislosti od danej aplikácie.

V lineárnych vedeniach sú to pohony, ktoré umožňujú regulovateľnosť celého systému. Tým je umožnené aj nasadenie lineárnych vedení v automatizovaných celkoch: lineárne vedenie sa zastaví v danom čase alebo po absolvovaní určitej vzdialenosti.

Na koniec ešte doplňme najčastejšie oblasti, v ktorých sa aplikujú lineárne vedenia. Môže ísť napríklad o automobilový, banský, drevospracujúci, papierensky, potravinársky, či zlievarenský priemysel, dopravu, letectvo, poľnohospodárstvo, zdravotníctvo a ďalšie odvetvia.

PR článok

Ďalšie články

Najnovšie technológie a postupy v boji proti vráskam: Od botoxu po pokročilé metódy

V posledných rokoch sme boli svedkami revolučného pokroku v technológiách a postupoch zameraných na vyhladenie vrások a omladenie pokožky....

Aké výhody prinášajú moderné klimatizácie

Moderné klimatizácie sa vyznačujú vysokou energetickou účinnosťou, čo priamo prispieva k zníženiu nákladov na energiu. Energetická účinnosť a úspora Moderné klimatizácie...

Ako cvičenie ovplyvňuje fyzické aj duševné zdravie

Zdravý životný štýl je dnes viac než len módnym trendom – stáva sa nevyhnutnosťou v hektickom svete, kde sa...

Čo sa udialo na Slovenskej hudobnej scéne rapu za posledný rok?

Slovenská hudobná scéna má v posledných rokoch nezadržateľný vzostup, pričom rap a hip-hop získavajú stále väčšiu popularitu a stávajú...
spot_img

Ďalšie články

Dve účinné riešenia pre zlepšenie akustiky v interiéri

Dosahovanie zvukového komfortu v interiéri sa nám väčšinou spája...

Najčastejšie využívané zariadenia na výrobu tlačenej reklamy

Aj keď v súčasnosti sa veľká časť marketingových aktivít...
spot_img

Súvisiace článkyInformácie a tipy pre teba
Odporúčane pre teba