Svetaktivit.sk | Svetoutdoor.sk | Vozimesa.sk | Svetcestovatela.sk | Stramag.sk | Extravagante.sk

štvrtok, 20 júna, 2024

Čo sú to lineárne vedenia a kde sa využívajú?

-

V rôznych odvetviach strojárstva (a nielen tam) sa často využívajú aj lineárne vedenia. Tento pojem však nemusí byť jasný úplne každému. Čo to teda tie lineárne vedenia sú? Na to vám skúsime odpovedať.

Čo robia lineárne vedenia?

Ide o mechanické zariadenia, ktoré vykonávajú regulovateľný lineárny (priamočiary) pohyb a to tak v horizontálnej ako aj vertikálnej polohe. Môžeme ich teda zaradiť medzi polohovacie systémy. Lineárne vedenia nahrádzajú hydraulické, či pneumatické piesty.

Základom každého dobrého lineárneho vedenia je konštrukčný systém, ktorý umožňuje jednoduché pripojenie k existujúcim zariadeniam, či rovnako jednoduché rozšírenie lineárneho vedenia o rôzne elektronické prvky, či iné nadstavby. Tiež je možná tvorba lineárneho systému buď s jednou, alebo s viacerými osami.

Súčasťou lineárnych vedení sú aj vodiace systémy, ktoré zaisťujú fixáciu pohybu v jednej ose. Bežne ide o vodiace systémy tyčí a rôznych puzdier, koľajníc a ďalších prvkov v závislosti od potrieb danej aplikácie.

Kde sa využívajú lineárne vedenia?

Na svoje fungovanie využívajú spoľahlivé elektromotory. Samozrejme, je tu potrebný prevod rotačného pohybu klasického elektromotoru na lineárny. Na to sa využívajú rôzne mechanizmy a medzikusy v závislosti od danej aplikácie.

V lineárnych vedeniach sú to pohony, ktoré umožňujú regulovateľnosť celého systému. Tým je umožnené aj nasadenie lineárnych vedení v automatizovaných celkoch: lineárne vedenie sa zastaví v danom čase alebo po absolvovaní určitej vzdialenosti.

Na koniec ešte doplňme najčastejšie oblasti, v ktorých sa aplikujú lineárne vedenia. Môže ísť napríklad o automobilový, banský, drevospracujúci, papierensky, potravinársky, či zlievarenský priemysel, dopravu, letectvo, poľnohospodárstvo, zdravotníctvo a ďalšie odvetvia.

PR článok

Ďalšie články

Ako cvičenie ovplyvňuje fyzické aj duševné zdravie

Zdravý životný štýl je dnes viac než len módnym trendom – stáva sa nevyhnutnosťou v hektickom svete, kde sa...

Top letné dovolenky na rok 2024

Leto je časom oddychu, dobrodružstiev a objavovania nových miest. Ak plánujete svoju letnú dovolenku na rok 2024, máme pre...

Máte e-shop a chcete svoje služby vylepšiť alebo zhodnotiť? Infolinka je riešenie

V dnešnej dobe internetového obchodovania je získanie a udržanie spokojných zákazníkov kľúčovým faktorom pre úspech. E-shopy sa musia neustále...

Fotovoltika do domu: Pozrieme sa na výhody tejto modernej technológie vykurovania domácnosti

Fotovoltika je jednou z najmodernejších a najefektívnejších technológií pre výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. S rastúcimi cenami energií...
spot_img

Ďalšie články

Máte e-shop a chcete svoje služby vylepšiť alebo zhodnotiť? Infolinka je riešenie

V dnešnej dobe internetového obchodovania je získanie a udržanie...

Festivaly a hudobné podujatia. Ako Slovensko oslavuje svoju hudbu

Hudba je jazykom, ktorý rozumie každý. Je to forma...
spot_img

Súvisiace článkyInformácie a tipy pre teba
Odporúčane pre teba