Svetaktivit.sk | Svetoutdoor.sk | Vozimesa.sk | Svetcestovatela.sk | Stramag.sk | Extravagante.sk

utorok, 27 februára, 2024

Mýty a fakty o tepelných čerpadlách

-

O tepelných čerpadlách sa posledné roky hovorí stále viac. Okrem ich výhod a základných vlastností sa však občas objavia aj mýty a klamlivé informácie, ktoré zákazníkov zbytočne zavádzajú. Aké vlastnosti sú skutočne pravdivé a čomu by ste naopak nemali veriť?

Tepelné čerpadlo

Mýtus č. 1: Tepelné čerpadlo nedokáže pracovať v mínusových teplotách

Tepelné čerpadlá na báze vzduch/voda sa síce spoliehajú na teplotu vzduchu a pracujú lepšie, keď je vyššia, no to neznamená, že nevedia pracovať aj počas mrazov. Mnohé moderné modely dokážu odolávať teplotám od -25 °C do 45 °C. Máte tak istotu, že ich môžete používať nielen v zime na vykurovanie, ale aj v lete na chladenie.

V prípade veľmi nízkych teplôt pomáha tepelnému čerpadlu elektrická špirála, ktorá vodu dohreje. Interiér je tak príjemne vyhriaty, a to bez toho, aby ste za vykurovanie platili príliš vysoké poplatky.

Mýtus č. 2: Tepelnému čerpadlu sa nedá veriť, pretože ide o novú technológiu

Tepelné čerpadlá nie sú ani zďaleka novou technológiou. Prvé zariadenie skonštruoval významný slovenský fyzik a technik Aurel Stodola už v roku 1928. Zaujímavosťou je, že sa dodnes používa a vykuruje radnicu v Ženeve.

Princíp fungovania sa za posledných takmer sto rokov príliš nezmenil. Jediné zmeny nastali vo funkciách, energetickej účinnosti a výkone. Tie sú dnes oveľa lepšie, vďaka čomu sú čerpadlá úspornejšie a dajú sa používať počas celého roka.

Mýtus č. 3: Tepelné čerpadlá sú príliš drahé

Cena tepelných čerpadiel sa v porovnaní s plynovým kotlom môže zdať oveľa vyššia. Keď však vezmete do úvahy aj ďalšie náklady spojené s kotlom, ako napríklad plynovú prípojku, revízie a podobne, výsledná suma je rovnaká. Niekedy dokonca aj vyššia.

Pri nákupe tepelných čerpadiel môžete aj ušetriť. Štát poskytuje záujemcom atraktívne dotácie, ktoré znižujú cenu jednotlivých zariadení o stovky eur.

Mýtus č. 4: Tepelné čerpadlo sa neoplatí mať ako jediný zdroj energie. Ak vypadne elektrina, nebude kúriť.

Pravdou je, že ak vám vypadne elektrina, neprestane kúriť len tepelné čerpadlo. Vypnú aj iné zdroje tepla ako sú elektrické teplovzdušné ohrievače či plynové kotly. Čerpadlá však majú v tomto smere výhodu, pretože na rozdiel od plynu, v obehu, napríklad v podlahovom kúrení, zostáva teplá voda. Tá dokáže domácnosť vyhrievať ešte niekoľko hodín.

Mýtus č. 5: Tepelné čerpadlá sú určené len do novostavieb

Tepelné čerpadlá sú výborným doplnkom novostavieb, no nie sú určené len pre ne. Integrovať ich viete aj do starších domov, kde nimi môžete nahradiť napríklad plynový kotol. Prípadne tieto dva typy vykurovania skombinujte.

Mýtus č. 6: Tepelné čerpadlá nie sú vhodné do všetkých lokalít

Tepelné čerpadlá fungujú hlavne na báze vonkajšieho vzduchu alebo vody. Obe tieto komodity sú prístupné v každej obývanej časti sveta. To v praxi znamená, že si zariadenie môžete zaobstarať bez ohľadu na to, kde žijete.

Mýtus č. 7: Tepelné čerpadlá majú krátku životnosť

Životnosť tepelného čerpadla sa odvíja od modelu, ktorý si zvolíte a toho, ako ho budete používať a starať sa oň. Vo všeobecnosti ale platí, že vám vydrží desiatky rokov. Nemusíte sa preto báť, že ho budete musieť meniť krátko po zavedení do prevádzky.

Mýtus č. 8: Montáž čerpadiel je príliš komplikovaná

S inštaláciou čerpadiel si nemusíte robiť žiadne starosti. O všetko by sa mal postarať dodávateľ, od ktorého zariadenie kúpite.

Ďalšie články

Slovenská tradičná kuchyňa: Poctivé bryndzové halušky

Slovenská tradičná kuchyňa je plná lahôdok a jedinečných pokrmov, ktoré ospevujú bohatú dedičinu a historický duch tohto národa. Jedným...

Módne tipy na zimnú obuv pre ženy

Zima je obdobím, kedy sa naša obuv stáva nielen praktickým doplnkom pre ochranu pred chladom a snehom, ale aj...

Ako začať s meditáciou: Jednoduchý sprievodca pre začiatočníkov

Meditácia je starodávnou praxou, ktorá poskytuje mentálny pokoj, zlepšuje koncentráciu a môže mať pozitívny vplyv na vaše fyzické a...

Základné riadiace jednotky v moderných autách

Moderné automobily sú oveľa zložitejšie ako ich predchodcovia. Zoberte si už len to množstvo elektroniky. Nie, nebudeme teraz mudrovať...
spot_img

Ďalšie články

Najčastejšie využívané zariadenia na výrobu tlačenej reklamy

Aj keď v súčasnosti sa veľká časť marketingových aktivít...

Štýlová bežkárska výstroj pre ženy

V súčasnom svete zdôrazňujúcom aktívny životný štýl a dobrovoľné...
spot_img

Súvisiace článkyInformácie a tipy pre teba
Odporúčane pre teba