Svetaktivit.sk | Svetoutdoor.sk | Vozimesa.sk | Svetcestovatela.sk | Stramag.sk | Extravagante.sk

utorok, 27 februára, 2024

Čo sú to lineárne vedenia a kde sa využívajú?

-

V rôznych odvetviach strojárstva (a nielen tam) sa často využívajú aj lineárne vedenia. Tento pojem však nemusí byť jasný úplne každému. Čo to teda tie lineárne vedenia sú? Na to vám skúsime odpovedať.

Čo robia lineárne vedenia?

Ide o mechanické zariadenia, ktoré vykonávajú regulovateľný lineárny (priamočiary) pohyb a to tak v horizontálnej ako aj vertikálnej polohe. Môžeme ich teda zaradiť medzi polohovacie systémy. Lineárne vedenia nahrádzajú hydraulické, či pneumatické piesty.

Základom každého dobrého lineárneho vedenia je konštrukčný systém, ktorý umožňuje jednoduché pripojenie k existujúcim zariadeniam, či rovnako jednoduché rozšírenie lineárneho vedenia o rôzne elektronické prvky, či iné nadstavby. Tiež je možná tvorba lineárneho systému buď s jednou, alebo s viacerými osami.

Súčasťou lineárnych vedení sú aj vodiace systémy, ktoré zaisťujú fixáciu pohybu v jednej ose. Bežne ide o vodiace systémy tyčí a rôznych puzdier, koľajníc a ďalších prvkov v závislosti od potrieb danej aplikácie.

Kde sa využívajú lineárne vedenia?

Na svoje fungovanie využívajú spoľahlivé elektromotory. Samozrejme, je tu potrebný prevod rotačného pohybu klasického elektromotoru na lineárny. Na to sa využívajú rôzne mechanizmy a medzikusy v závislosti od danej aplikácie.

V lineárnych vedeniach sú to pohony, ktoré umožňujú regulovateľnosť celého systému. Tým je umožnené aj nasadenie lineárnych vedení v automatizovaných celkoch: lineárne vedenie sa zastaví v danom čase alebo po absolvovaní určitej vzdialenosti.

Na koniec ešte doplňme najčastejšie oblasti, v ktorých sa aplikujú lineárne vedenia. Môže ísť napríklad o automobilový, banský, drevospracujúci, papierensky, potravinársky, či zlievarenský priemysel, dopravu, letectvo, poľnohospodárstvo, zdravotníctvo a ďalšie odvetvia.

PR článok

Ďalšie články

Historický vývoj slovenskej hudby. Od ľudových piesní po moderné žánre

Slovenská hudba je bohatá a rozmanitá ako samotná krajina. Pohľad na jej historický vývoj, od tradičných ľudových piesní až...

Máte e-shop a chcete svoje služby vylepšiť alebo zhodnotiť? Infolinka je riešenie

V dnešnej dobe internetového obchodovania je získanie a udržanie spokojných zákazníkov kľúčovým faktorom pre úspech. E-shopy sa musia neustále...

Najpoužívanejšie mechanické prídavné zariadenia pre VZV

Vysokozdvižné vozíky (VZV) sú veľmi všestrannými pomocníkmi v rôznych skladoch, či výrobných halách. A to už v základnom vyhotovení....

Akumulátorové náradie, ktoré nesmie chýbať v dielni žiadneho kutila

Každý domáci majster, či kutil potrebuje vo svojej dielni kvalitné vybavenie. Základ celkom určite tvorí klasické ručné náradie, ale...
spot_img

Ďalšie články

Máte e-shop a chcete svoje služby vylepšiť alebo zhodnotiť? Infolinka je riešenie

V dnešnej dobe internetového obchodovania je získanie a udržanie...

Módne tipy na zimnú obuv pre ženy

Zima je obdobím, kedy sa naša obuv stáva nielen...
spot_img

Súvisiace článkyInformácie a tipy pre teba
Odporúčane pre teba